Haber

AB: Erdoğan’ı tebrik ediyoruz, birlikte çalışmaya hazırız

AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell ve AB’nin Genişlemeden Sorumlu Komiseri Oliver Varhelyi, Cumhurbaşkanlığı Seçimlerinin ikinci tür sonucuna ilişkin ortak bir yazılı açıklama yaptı.

Açıklamada, “AB, Türkiye’de 28 Mayıs’ta yapılacak Cumhurbaşkanlığı Seçimi’nin ikinci turunun Türk halkının demokratik haklarını kullanarak yüksek katılımla yapılmasını memnuniyetle karşılıyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı yeniden seçilmesinden dolayı kutluyoruz.”

Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) ve Avrupa Konseyi’nin nihai bulgularının beklendiğini belirten AB, Türkiye ve tüm halkıyla işbirliğine dayalı ve karşılıklı yarar sağlayan bir ilişkinin yanı sıra istikrarlı ve güvenli bir ilişki kurmayı hedefliyor. Doğu Akdeniz’de çevre. Bunu sürdürmede stratejik bir çıkarı var” denildi.

AB ayrıca, tüm vatandaşların yararına insan hakları, hukukun üstünlüğü, uluslararası hukuk ve bölgesel istikrar taahhütleri temelinde ortak refah ve istikrara yönelik gerçek bir çıkarı ilerletmek için Türkiye ile birlikte çalışmaya hazırdır.

AB Konseyi Lideri Charles Michel ve AB Konseyi Lideri Ursula von der Leyen de sosyal medya üzerinden Erdoğan’ı tebrik etti. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu