Haber

AFAD: 6 bini aşan deprem bölgesinde artçı sarsıntılar, hasarlı binalardan uzak durun

AFAD Deprem ve Risk Azaltma Genel Müdürü Orhan Tatar, Kahramanmaraş merkezli depremlerin 14. gününde açıklamalarda bulundu.

“MAKALELER DEVAM EDECEK”

Artçı sarsıntı sayısını anlatan Tatar, “Artçı sarsıntı sayısı 6 bin 40’a ulaştı. 4-5 arası artçı sarsıntı sayısı 436, 5-6 arası artçı sarsıntı sayısı ise 40 oldu. Bir de 6.6 büyüklüğünde deprem var. Artçı sarsıntılar bir süre daha devam edecek.Hasarlı yapılardan kaçınılması gerekiyor.

“İKİNCİ AFETLER DE OLABİLİR”

Tatar, açıklamalarına şöyle devam etti: “Yaşadığımız her iki deprem sonucunda Doğu Anadolu fay zonunun 5 farklı segmenti kırıldı. Depremlerin bir miktar hasara yol açtığını biliyoruz. Bu depremler sırasında ikincil afetler de meydana gelebilir. Farklı bölgelerde heyelan ve kaya düşmelerinin olduğunu biliyoruz. Ancak şu ana kadar yerleşimleri doğrudan tehdit eden bir tehlikenin olmadığını biliyoruz.

TASFİYEYE DİKKAT

Bu deprem sırasında sıvılaşma dediğimiz bölge farklı yerleşim yerlerinde meydana gelen bir durumdur. Binalarda tamamen çökmek yerine binanın yere gömüldüğünü ya da yan yattığını görüyoruz. Bu sıvılaşma nedeniyle farklı yerleşim yerlerinde hasarlar oluştuğunu söyleyebiliriz.”

haber-kestel.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu