Teknoloji

Apple’ın Tarayıcı “Özgürlüğü” Geliştiricileri İkiye Ayırıyor: Sevinenler Var, Acı Çekenler Var!

Bildiğiniz gibi Apple, Avrupa Birliği’nin gerektirdiği yeni düzenlemelere uyum sağlamak için iOS ekosistemini Avrupa’daki geliştiricilere açmak zorunda kaldı. Bu, 3. parti uygulamaların iOS Cihazlara kurulmasının yanı sıra web tarayıcılarına kendi motorlarıyla uygulama geliştirme özgürlüğü de sundu. Ancak bu özgürlük geliştiriciler arasında çok farklı tepkilerle karşılandı.

Özellikle genç internet kullanıcıları arasında oldukça popülerdir. Opera , Apple’ın iOS ekosistemini açmasını memnuniyetle karşıladı. Opera, tasarım ve özellikleri itibarıyla bildiğimiz Opera deneyimini tamamen yenileyen Aria ve Opera One adlı yapay zeka aracını yapay zeka odaklı özelliklerle iPhone kullanıcılarına sunmaktan mutluluk duyacağını belirtti.

Opera’nın keyfi yerinde, Mozilla hayal kırıklığına uğradı

iOS’un artık varsayılan bir tarayıcı seçim ekranı sunacak olması, kullanıcıların Opera One’ı kullanabileceği anlamına geliyor iPhoneOpera, kendisini varsayılan tarayıcı haline getirmenin kolaylaştıracağını belirtti. Avrupa’nın önde gelen tarayıcı geliştiricisi olarak, iOS’ta rekabeti teşvik etmeyi ve kullanıcılara tarayıcı seçenekleri sunmayı amaçlayan değişiklikleri benimsiyoruz. Yapay zeka destekli Opera One ile bunu iOS’a getirmeyi hedefliyoruz.“dedi.

Opera’nın memnuniyetle karşıladığı bu “özgürlük”, Firefox’un geliştiricisi Mozilla tarafından reddedildi. hayal kırıklığı Olarak nitelendirildi. Mozilla’ya göre Apple, Avrupa’da tarayıcılar için WebKit kullanma zorunluluğunu kaldırsa da dünyanın geri kalanında bu zorunluluk devam ediyor.

Böylece Mozilla, Avrupa’daki iPhone kullanıcılarına kendi Gecko motoru üzerine kurulmuş bir Firefox tarayıcısı sunabilecekken, dünyanın geri kalanında WebKit kullanan Firefox’u sunmaya devam edecek. ” Bu Apple’ın taşımak zorunda kalmayacağı bir yükMozilla, teknik detayları incelemeye devam ettiklerini ancak Apple’ın sunduğu değişikliğin Mozilla’yı etkilemediğini söyledi. İki farklı tarayıcı geliştirmeZorlayacağını belirtiyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu