Haber

Araştırma: Yaban arıları, deneyimli arıları izleyerek bulmaca çözmeyi öğreniyor

İngiltere’deki bilim adamlarının yaptığı araştırmada bombus arılarının (bombus arılarının) bulmaca çözmeyi daha deneyimli arıları izleyerek öğrendikleri ortaya çıktı.

BBC’nin haberine göre, İngiltere’deki Queen Mary University of London’dan bilim adamları, “sosyal öğrenmenin” eşek arılarının davranışları üzerinde iddia edilenden daha büyük bir etkiye sahip olabileceğini keşfettiler.

Araştırmanın bir parçası olarak bilim adamları, şeker çözeltisine erişmek için bükülerek açılabilen kapaklı bir yapboz kutusu yaptılar. Kapak, saat tarafında üzerindeki kırmızı plakaya basılarak, mavi plakaya basıldığında ise saat yönünde çevrilerek açılır.

Bilim adamları tarafından kutuyu açmak üzere eğitilen arıların daha sonra ödüle ulaşma yolunu kolonilerindeki diğer arılara devrettikleri gözlemlenmiştir.

Tecrübeli arıları takip ederek ödüle ulaşmayı başaran diğer arılar, diğer plakaya bastıklarında kutunun açıldığını keşfetmelerine rağmen gözlemledikleri yöntemi daha çok kullandıkları görüldü.

Alice Bridges liderliğindeki araştırmacı, deneyiminin, davranışsal “trend”in eşek arılarında, primatlarda ve kuşlarda görülene benzer şekilde yayıldığını ve sürdürüldüğünü gösterdiğini söyledi.

Araştırma aylık hakemli bilimsel dergi “Plos Biology”de yayınlandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu