Ekonomi

Artvin Yusufeli Barajı ve HES kendini 7 yılda finanse edecek

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Lideri Recep Tayyip Erdoğan, partisinin TBMM Küme Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, toplantının ülke, millet ve tüm insanlık için hayırlara vesile olmasını Allah’tan niyaz etti.

Bu sabah erken saatlerde meydana gelen Düzce Gölyaka merkezli 5,9 şiddetindeki zelzelesi hisseden tüm vatandaşlara geçmiş olsun dileklerini ileten Erdoğan, geniş bir alanda tesirini hissettiren sarsıntıda yaralanan vatandaşlara Allah’tan acil şifalar temennisinde bulundu. Erdoğan, “Deprem, Gölyaka’da çok sayıda binada hasara yol açmakla birlikte hamdolsun vahim bir yıkım ve kayıpla karşılaşmadık.” diye konuştu.

Erdoğan, kurumların, depremden etkilenen yerlerde gereken tespit ve telafi çalışmalarını yürüttüğünü belirterek, “Türkiye’yi depreme hazırlamak için son 20 yıldır TOKİ projelerinden kentsel dönüşüm faaliyetlerine kadar geniş bir yelpazedeki çalışmalarla bina altyapımızı yeniliyor kurumsal kapasitemizi genişletiyoruz. Bu amaçla 2022’yi Sarsıntı Tatbikat Yılı ilan ederek 94 binin üzerinde faaliyet yürütmüştük. Gölyaka zelzelesi, hem zelzele gerçeğinin ne kadar yakınımızda olduğunu hem de yürütülen çalışmaların hızlandırılması gerektiğini bir defa daha göstermiştir. Rabb’im ülkemizi ve milletimizi her türlü afetten, kazadan beladan muhafaza eylesin, beterinden korusun” sözlerini sarf etti.

“Yusufeli, Türkiye’nin en büyük, dünyanın 5. büyük barajı”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, dün hizmete açtıkları Artvin Yusufeli Barajı ve Hidroelektrik Santrali’nin, yeni Yusufeli yerleşim bölgesinin ve yeni Yusufeli yollarının ülkeye ve millete hayırlı olması temennisinde bulundu.

Gövde yüksekliği bakımından Türkiye’nin en büyük, dünyanın 5. büyük barajı olan Yusufeli’nin üreteceği güç ve depolayacağı suyla ülkenin gelişmesine çok değerli katkılarda bulunacağına işaret eden Erdoğan, “Yusufelili kardeşlerimize ülkemizi bu hizmeti kazandırmak için meskenlerini, iş yerlerini, geçmişlerini geride bırakıp yeni yerleşim yerine taşınarak yaptıkları fedakarlık için tekrar şahsım, milletim ismine teşekkür ediyorum. İlçe merkezindeki konutları, iş yerleri, kamu hizmet binaları, köy konutlarıyla yesyeni pırıl pırıl, çağdaş bir Yusufeli inşa ederek kardeşlerimize şükranlarımızı tabir etmeye çalıştık. Togg’u Türkiye Yüzyılı Vizyonumuzun teknoloji alanındaki sembolü olarak alkışlarla karşılamıştık. Yusufeli Barajı’na da Türkiye Yüzyılı Vizyonumuzun altyapı sembolü olarak güzel geldin diyoruz” ifadesini kullandı.

Yusufeli Barajı’nın ülkeye kazandırılmasında emeği geçenlere teşekkür eden ve onları kutlayan Erdoğan, “muhteşem” olarak nitelendirdiği projeye ilişkin video görüntülerini izletti.

“Barajın maliyeti 35 milyar TL”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Yusufeli Barajı’nın, ekonomiye yıllık 5 milyar liralık katkı sağlayacağına dikkati çekerek, “Yılda 5 milyar lira inşallah buradan geri dönüşüm var. Bu ne demek? 7 yılda bu gelirle kendini finanse edecek. 35 milyar liraya bu barajımızı ulusal bütçeden gerçekleştirdik. Bay Kemal görüyorsun işte. Neyi, nereden, nasıl yaptığımızı öğren, sonra ‘Kaynak nereden?’ deme. Yeri gelir ulusal bütçeden, yeri gelir milletlerarası piyasadan ancak biz yaparız. Aramızdaki fark bu” diye konuştu.

Erdoğan, projeye işaret ederek, “Görüldüğü üzere ülkemize nitekim iftihar verici bir eser kazandırdık. Ne diyor gönül sultanı, ‘Kamil odur ki, koya dünyada bir eser; eseri olmayanın yerinde yeller eser. Rabb’im hepimizi yapıtı olmayan gafillerden uzak eylesin” dedi.

Türk Devletleri Teşkilatı ve G20 Başkanlar tepelerine katılarak Türkiye’nin çok taraflı diplomasi uğraşlarında yeni aralıklar katedilmesini sağladıklarını anlatan Erdoğan, yürüttükleri diplomasi trafiğiyle ilgili kapsamlı değerlendirmelerini, kabine toplantısı sonrasında yapacağını bildirdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu