Haber

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz Pakistan’a resmi ziyarette bulunacak

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz resmi ziyaret için Pakistan’a gidecek.

Pakistan MİLGEM Projesi’nin 4. gemisi PNS TARQ’un denize indirme töreni yarın Pakistan’ın Karaçi kentinde yapılacak. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yılmaz, Pakistan Başbakanı Shahbaz Sharif ile Karaçi Tersanesi’nde geminin denize indirilmesi törenine katılacak.

Yılmaz, ziyaret kapsamında Şerif ile baş başa ve ara heyet görüşmeleri de yapacak.

Proje kapsamında üç gemi denizle buluştu

Askeri Fabrika ve Tersane İşletmeleri A.Ş.’nin (ASFAT) ana yükleniciliğinde devletten devlete anlaşma modeli ile Pakistan Donanması için Türkiye ve Pakistan’da eş zamanlı olarak inşa edilen PN MİLGEM gemileri, uzun menzilli etkili sensöre sahip. ve silah sistemleri, düşük radar kesit alanı ve düşük akustik imza, yüksek güvenilirlik ve caydırıcılık özelliklerine sahiptir.

Pakistan Üretim Bakanlığı ile 6 Eylül 2018 tarihinde imzalanan sözleşme kapsamında Pakistan Deniz Kuvvetlerine 4 adet PN MİLGEM korvet satışı gerçekleştiren ASFAT, Türkiye savunma sanayisinde o dönemdeki en büyük tek kalem ihracat projesini gerçekleştirdi.

PN MİLGEM Projesi kapsamında inşa edilen ilk gemi PNS BABUR’un iniş töreni, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Pakistan Cumhurbaşkanı Arif Alvi’nin katılımıyla 15 Ağustos 2021 tarihinde İstanbul Tersane Komutanlığında gerçekleştirildi.

İnşa edilen ikinci gemi PNS BADR’ın iniş töreni, Pakistan Başbakanı Shahbaz Sharif, eski Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ve Pakistan Savunma Üretim Bakanı Israr Tareen’in katılımıyla 20 Mayıs 2022’de Karaçi Tersanesi’nde gerçekleştirildi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın videolu açıklamasının yayınlandığı yer. düzenlenmişti.

Projenin 3. gemisi PNS KHAIBAR’ın iniş töreni, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Pakistan Başbakanı Shahbaz Sharif’in katılımıyla 25 Kasım 2022 tarihinde İstanbul Tersane Komutanlığı’nda gerçekleştirildi.

oltuajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu