İş

EİB Koordinatörü Başkanı Jak Eskinazi: “Batı Anadolu Serbest Bölgesi çıkış kapımız olacak”

BASBAŞ, Bergama’da kurduğu ve ilk etapta altyapı çalışmalarını tamamladığı Batı Anadolu Serbest Bölgesi’ndeki son gelişmeler ve bölgeye yatırım yapacak firmalara sağladığı avantajlar hakkında Ege ihracatçılarına bilgi verdi.

 

Toplantının açılışında konuşan EİB Koordinatör Lideri Jak Eskinazi, İzmir’in en değerli bölgesinde kurulan Batı Anadolu Serbest Bölgesi’nin ihracatçılara kapı olacağını vurguladı ve bölgeye yatırım yapmak isteyen ihracatçıları davet etti.

 

Ege İhracatçı Birlikleri’nde düzenlenen “Batı Anadolu Serbest Bölge-BASBAŞ Bilgilendirme Toplantısı”nda konuşan EİB Koordinatör Lideri Jak Eskinazi, sanayicilerin yük olarak gördüğü birçok konunun muafiyet kapsamında olması nedeniyle çok değerli avantajlar sağladığını belirtti. Batı Anadolu Serbest Bölgesi ve “Yüzde 100 serbest bölgelerde.” Kurumlar vergisi muafiyeti, yüzde 100 gelir vergisi muafiyeti, stopaj muafiyeti, KDV muafiyeti, bedelsiz kar transferi, Gümrük Vergisi muafiyeti, KKDF muafiyeti, ucuz enerji kullanımı gibi avantajlar da ihracatçılarımıza uluslararası pazarlarda rekabet avantajı sağlayan desteklerdir. Sanayi yatırımları, limanları ve otoyol bağlantılarıyla Bergama’da çok değerli bir yere kurulan Batı Anadolu Serbest Bölgesi, yatırım yapmayı düşünen arkadaşlara oldukça avantajlı bir fırsat sunuyor. “BASBAŞ’ın yatırımcılara hazır hale getirdiği fabrika ve ofis binaları sayesinde yatırımcının binaya ve lokasyona sermaye yatırmadan işletme ruhsatını aldıktan sonra 1 ay içerisinde düğmeye basıp üretime başlayabilmesi cazibeyi arttırıyor. Batı Anadolu Serbest Bölgesi’ne yatırım yapacağız” dedi.

 

Sanayi yatırımlarına yer bulmanın oldukça zorlaştığını ve bazı yerlerde fiyatların fahiş olduğunu belirten Jak Eskinazi, şöyle konuştu: “Sanayi yatırımlarına uygun yer bulmanın oldukça zorlaştığı, organize sanayi bölgelerinde arsa fiyatlarının 500 bin doları aştığı günümüz dünyasında, metrekare başına dolar, serbest bölgeler bu anlamda büyük fırsatlar sunuyor. İzmir’deki iki serbest bölgenin başarısı bizi gururlandırıyor. Yakın gelecekte bu gurur halkasına Batı Anadolu Serbest Bölgesi’nin de ekleneceğine tüm kalbimle inanıyorum. “

 

Aralarında Çin, Japonya, Güney Kore, Endonezya, Avustralya gibi dünya devlerinin de bulunduğu 15 Asya Pasifik ülkesinin oluşturduğu Bölgesel Kapsamlı Ekonomik Ortaklık (RCEP) ülkelerinin yatırımlarını çekmek amacıyla İzmir’in özgür şehir olması yönündeki teklifini yineledi. Malezyalı Eskinazi, “İzmir’de Türkiye’nin özgür bir şehir olması halinde Akdeniz’in Yıldızı olma hedefine hızla ulaşacağına inanıyorum. Şimdilik İzmir’de serbest bölgeler oluşturabilir, serbest bölgelerin sayısını artırabiliriz” dedi. . İzmir’de bu konuda yatırımcılara yol gösterecek üç serbest bölgemiz var. Bu üç serbest bölgeden ikisinin kurucusu ve işletmecisi olan deneyimli bir grup bugün aramızda. “Batı Anadolu Serbest Bölgesi’nin (BASBAŞ) olacağına inancım tamdır.” ESBAŞ’ın İzmir’e getirdiği ), ESBAŞ’ın 35 yıllık tecrübesinden faydalanarak bu rakamlara çok daha kısa sürede ulaşacaktır” dedi.

 

Dr. Faruk Güler:

 

“İhracatçılarımızın Serbest Bölge Avantajlarından Faydalanmasını İstiyoruz”

 

BASBAŞ Yönetim Kurulu Başkan Vekili ve CEO’su Dr. Faruk Güler de, serbest bir bölge olması nedeniyle ihracatçılara en büyük avantajı sağlayacağı için Batı Anadolu Serbest Bölgesi’ni öncelikle Ege ihracatçılarına tanıtmak istediklerini belirtti. İhracatçılara uluslararası pazarlarda rekabet güçlerini artıracak yeni bir yatırım alanı sağladıklarını vurgulayan Güler, “İstiyoruz ki, ihracatçılarımız binbir emek ve yatırımla uluslararası pazarlarda rekabet şansını artırmaya çalışırken, biz de bunu gerçekleştireceğiz. Konumumuz ve sağladığı vergi avantajlarıyla bu çalışmaları destekliyor, size ilave rekabet gücü kazandırıyoruz.” Yeni yatırım alanları oluşturalım. “Batı Anadolu Serbest Bölgesi böyle bir hedef için sizlere sunabileceğimiz en iyi seçenekti” dedi. Faruk Güler, Bölge’nin hinterlandındaki İzmir, Manisa, Balıkesir ve Çanakkale illerinin ekonomisine büyük fayda sağlayacağını belirterek, şöyle konuştu: “Batı Anadolu Serbest Bölgesi, bölgede sıkışan sanayinin dağıtımı açısından öncelikli bir yatırım bölgesi olarak öne çıkıyor. Marmara’dan diğer bölgelere. Yabancı yatırımcılarla yaptığımız görüşmelerde özellikle Çinli firmaların ilgisinin yoğun olduğunu görüyoruz. BASBAŞ’ın kısa sürede güçlü yatırımcıları bölgeye getireceğine olan inancımız tamdır.”

 

Bu Yıl 4 Firma Üretime Başlıyor

 

Dr., bu yıl Batı Anadolu Serbest Bölgesi’nde 4 firmanın üretime başlayacağı bilgisini verdi. Faruk Güler, bu firmalardan birinin geçtiğimiz aylarda iş ilanı verdiğine ve iş başvurusunda bulunan 1.500 kişinin Bergama Ticaret Odası önünde uzun kuyruk oluşturduğuna dikkat çekerek, şöyle konuştu: “Bergama denince hep bize soruyorlar. işgücü var. Bölgenin uygun olduğunu bildiğimiz için evet diyoruz. Soma, Ayvalık, Aliağa, Foça ve Dikili gibi ilçelere 15 ila 25 dakika içerisinde ulaşılabilmektedir. 2023 verilerine göre bu bölgenin toplam 15-49 yaş grubu için potansiyel istihdam oranı 350 bin civarındadır. Yalnızca Bergama ve Dikili’deki 10 meslek yüksekokulundan yılda bine yakın mezun verilirken, Bergama’da da eğitim veren Dokuz Eylül ve Ege üniversitelerine bağlı meslek yüksekokullarından günün koşullarına uygun mesleki eğitim alan öğrenciler, üniversitenin kadrosunu oluşturacak. Bölgede kurulacak işletmelerin yetişmiş işgücü.”

Faruk Güler, yarın gelecek yatırım türüne uygun olarak bölgedeki iş gücünün daha nitelikli hale getirilmesi amacıyla burada 2 meslek okulu ve 10 teknik meslek lisesi ile birlikte projeler yürütmeye başladıklarını belirterek, şöyle konuştu: “Geçen yıl 80 öğrenciyle başlattığımız mentorluk eğitimlerine devam ediyoruz. Bu öğrencilerimizi geliştirdiğimiz müfredat doğrultusunda çalışma hayatına hazırlıyoruz. Ayrıca bölgedeki okul yönetimleri mezunlarının özgeçmişlerini toplayarak bizimle paylaşıyor. Bu CV havuzu aynı zamanda çalışan arayan yatırımcılar için de değerli bir avantaj sağlıyor. Ayrıca Bergama ASB bünyesinde meslek lisesi inşaatına yönelik çalışmalar da devam ediyor. “BASBAŞ olarak biz de bu projeye destek vereceğiz” dedi.

 

“BASBAŞ İhracatçı Firmalara Benzersiz Fırsatlar Sağlıyor”

 

Açılış konuşmalarının ardından BASBAŞ Operasyonlardan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Murat Ümit Güner, Batı Anadolu Serbest Bölgesi’ndeki son gelişmeleri aktardı. Güner şu bilgileri verdi: “Bölgemizden karayoluyla ayrılan bir araç 6 saatte Avrupa’ya ulaşabiliyor. Türkiye’nin en değerli deniz, kara ve demiryolu bağlantılarının kesişim noktasında kurulan Batı Anadolu Serbest Bölgesi, toplam 2,5 milyon metrekare alana sahip. Ayvalık, Cunda, Foça, Dikili gibi turizm merkezlerine 30 dakika uzaklıkta olan bölgemiz beyaz yakalılar ve yöneticiler için oldukça gerçek bir lokasyondur. Türkiye’nin en değerli liman bölgesi Aliağa’ya 30 dakika uzaklıkta. Tamamlandığında 120 firmaya ev sahipliği yapacak ve çevre ilçelerde 20 bin kişiye istihdam sağlayacak. Batı Anadolu Serbest Bölgesi, ihracat odaklı üretim yapan firmalarımıza lojistik avantajlar, nitelikli insan gücü, teşvikler ve sunulan hizmetler açısından eşsiz fırsatlar sunmaktadır. Türkiye’nin serbest bölgeleri arasında 5G altyapısına sahip ilk bölge olarak sürdürülebilir ve çevreci bir yaklaşımı benimsiyoruz. İzmir’de yenilenebilir enerji hem kullanım hem de kümelenme açısından öne çıkıyor. O bakımdan burada yenilenebilir enerji şirketlerine öncelik vereceğiz. 500 kişilik mutfağımız tüm bölgeye hizmet verecek şekilde burada kuruldu. Önümüzdeki 5-6 yıl içinde yaklaşık 6 bin kişiye yemek üretecek gıda üretim tesisinin inşaatına başlıyoruz. Ayrıca BASBAŞ bünyesinde hizmet verecek Ortak Sağlık ve Güvenlik Birimi binası da tamamlandı. Tır otoparkımız 136 tır kapasiteli olacaktır. Ayrıca 400 bin metrekarelik yeşil alan ve spor merkezi de bulunacak. Bankaların da yer alacağı bölgede çok büyük firmalarla önemli ortaklıklar kurarak Teknoloji Merkezi’ni de hayata geçiriyoruz. “Aynı zamanda bölgeye tepeden bakan, içerisinde restoranın da yer alacağı sosyal tesisimizi de inşa edeceğiz.”

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu