Ekonomi

Ellerinden 15 milyon adet çıktı

Tepebaşı Belediyesi Engelli Meclis Atölyeleri’nde eğitim alan bireyler, üretmeyi öğrenerek iş gücüne katılıyor. İki merkezde montajı yapılan ürün sayısı 15 milyon 300 bine ulaşırken, istihdam edilen özel kişi sayısı da 53 oldu.

Tepebaşı Belediyesi, engellilerin topluma kazandırılması, kendilerini geliştirmeleri ve özgüven kazanmaları için yürüttüğü projelerle Türkiye’de ilklere imza atan çalışmalara imza atıyor.

Engelliler İçin Montaj Atölyesi ile bireyler bu projelerden istihdam edilerek öğreniyor, üretiyor ve faydalanıyor. Melih Savaş Ömür Köyü’nde bulunan İbrahim Ethem Kesikbaş Engelli Meclisi Atölyesi’nin ardından, Eskişehir Organize Sanayi Bölgesi (EOSB) iş birliği ile Türkiye’de ilk ve tek olan Engelli Meclisi Atölyesi’nde özel kişiler iş hayatına katılıyor.

15 milyon 300 bin modül kuruldu

Engelli Meclis Atölyelerinde göreve başlayan bireyler; istihdama, üretmeye ve fırsat verildiğinde ne kadar başarılı olabileceklerini kanıtlamaya devam etmektedir. Her iki merkezde montajı yapılan eser sayısı 15 milyon 300 bine ulaşırken, istihdam edilen özel şahıs sayısı ise 53 oldu. İbrahim Ethem Kesikbaş Engelli Montaj Atölyesi’nde 18 öğrenci istihdam edilirken, 6 buçuk milyon parça montajı yapıldı. EOSB Engelli Montaj Atölyesi’nde merkezde aldıkları eğitim sonrası istihdam edilen öğrenci sayısı 35’e ulaştı. Merkezde 8 milyon 800 bin kesim montajı yapıldı. Atölyelere demonte modül gönderen firmalar arasında Starplast Plastik, Anot, Kafaoğlu, Tanatar, Buzlu Woven, Cellotone, Comfort ve Can Conta yer alıyor.

“Burada olmaktan mutluyum”

Merkezlerde çalışan özel kişiler memnun olduklarını belirtiyor. Ahmet Bozokluoğlu, “Malzeme yapıyoruz. Burada güzel bir gün geçiriyoruz. Arkadaşlarla aram iyidir. Burayı seviyoruz. Ahmet Ataç Başkanımızı seviyoruz.” Serkan Turap, “Burada parçaları birleştirerek malzeme yapıyoruz. Burada olmak beni mutlu ediyor” derken Hakan Bayraktaroğlu, “Burada parçaları birleştirip malzeme yapıyoruz. Spor Yaparız, boyarız. Başkanımız Ahmet’i seviyorum”. – ESKİŞEHİR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu