Yaşam

Elon Musk, Apple’ı Tehdit Etti: “Çalışanlarıma iPhone Kullanmayı Yasaklarım!”

ABD merkezli teknoloji devi Apple, geçtiğimiz akşam WWDC 2024 etkinliklerini gerçekleştirdi. Bu etkinliğin en dikkat çekici yanı, iPhone’lara gelecek yapay zekâ, yani Apple Intelligence özellikleriydi. Apple’ın açıklamasına göre Apple Intelligence ile ChatGPT, iPhone’ların bir parçası hâline gelecekti.

Apple’ın konuyla ilgili açıklamaları, milyarder iş insanı Elon Musk’ı ciddi anlamda rahatsız etmiş gibi görünüyor. Hatta Elon Musk’a göre eğer Apple ürünleri ile ChatGPT arasında ciddi anlamda bir entegrasyon olursa bu cihazlar kendi şirketlerinde yasaklanacak. Zira Elon Musk’a göre böyle bir entegrasyon, kabul edilemez bir güvenlik ihlali.

Peki Elon Musk, durup dururken Apple’a neden çattı?

Açık konuşmak gerekirse Elon Musk’ın Apple ile hiçbir sorunu yok. Ancak ChatGPT’nin arkasındaki şirket olan OpenAI, Elon Musk’ı rahatsız ediyor. Hatırlayanlarınız vardır; bundan bir ay kadar önce Elon Musk ve OpenAI yönetimi arasında çok sert tartışmalar çıkmış, her iki tarafta birbirini suçlamıştı. İşte Elon Musk, tam da bunlardan kaynaklı olarak Apple ile OpenAI arasındaki iş birliğini baltalamaya çalışıyor.

Elon Musk’ın konuyla ilgili paylaşımı:

Apple, OpenAI’yi işletim sistemi düzeyinde entegre ederse Apple cihazları şirketlerimde yasaklanacak. Bu kabul edilemez bir güvenlik ihlalidir.

Apple, Elon Musk’ın açıklamalarına ilişkin bir yanıt vermedi ancak bu olay nedeniyle koskoca Apple Intelligence teknolojisinin rafa kaldırılacağını düşünmüyoruz. 

Apple’ın WWDC 2024’te yaptığı tüm duyurular için:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu