Haber

Halkevleri: Ankara’da 4 Kişilik Bir Ailenin Açlık Sınırı 8 Bin 28 Liraya Yükseldi

Halkevleri, Ankara’da yaşayan dört kişilik bir ailenin açlık sınırını belirlemek için yaptığı araştırmanın kasım ayı sonuçlarını açıkladı. Açıklamada, “Kasım ayında dört kişilik bir ailenin sağlıklı ve dengeli beslenebilme maliyeti bir önceki aya göre 525 TL artarak 8 bin 28 TL’ye yükseldi. Ailenin barınma maliyeti ise 7 bin 392 TL olmuştur. Yani dört kişilik bir ailenin beslenme ve barınma maliyeti “yüzde 3,15 artarak ortalama 15 bin 420 TL’ye yükselmiştir” denildi.

Halkevleri, Ankara’da yaşayan dört kişilik bir ailenin açlık sınırını belirlemek için yaptığı araştırmanın Kasım ayı sonuçlarını bugün Halkevleri Genel Merkezi’nde açıkladı. Açıklama şöyle:

“Bilimsel bir metodoloji kullanarak yaptığımız araştırmalara nazaran Ankara’da; Kasım ayında dört kişilik bir ailenin sağlıklı ve dengeli beslenebilme maliyeti bir önceki aya göre 525 TL artarak 8028 TL’ye yükselmiştir. Kasım ayında dört kişilik bir ailenin barınma maliyeti ise 7392 TL olmuştur. Yani dört kişilik bir ailenin beslenme ve barınma maliyeti yüzde 3,15 artarak ortalama 15 bin 420 TL’ye yükselmiştir.

Bu maliyet kalemleri en minimum gereksinimlerden yola çıkılarak saptanmıştır. Biz insanca yaşamak istiyoruz derken, birebir vakitte toplumsallaşmak, taban gereksinimlerin ötesine geçebilmek, geleceğe inançla bakabilmek, temel hak olarak bizlere sunulması gereken eğitim, sıhhat, güç üzere hizmetlerden parasız yararlanmak istiyoruz.”

Halkevleri, “Enerji üretim ve dağıtımının kamulaştırılması”, “insanca yaşayabilecek bir taban fiyat talebiyle” 11 Aralık Pazar günü saat 14.00’da Ulus Atatürk Heykeli önünde açıklama yapacaklarını duyurdu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu