Ekonomi

İç piyasa turizmcileri endişelendiriyor

İSTANBUL (İGFA) – Turizm acentesi Medulux Health&Travel’in sahibi ve Türkiye Genç İşadamları Derneği Başkan Yardımcısı Sanitas SPA & Wellness’ın kurucu ortağı Şebnem Akman Balta, otellerin iç pazarı yeniden kazanmak için bir an önce indirim yapması gerektiğini söyledi. Balta, aksi takdirde iç pazarı Akdeniz havzasındaki diğer ülkelere kaptıracağımıza dikkat çekti.

“İÇ PAZARIN YENİDEN KAZANMASI İÇİN FİYATLARIN DÜŞÜRÜLMESİ GEREKİYOR”

Turizmin en yoğun yaşandığı Temmuz ayının beklentileri karşılayamamasının ardından turizm beldelerindeki otellerin doluluk oranının yüzde 60’ta kaldığı ve bu kapsamda işten çıkarmaların başladığı haberlere yansıdı. Bu kapsamda harekete geçen turizm sektörü temsilcileri, otelleri indirim yapmaya çağırdı. Bu davete ilk destek Sanitas SPA & Wellness’ın kurucu ortağı ve turizm acentesi Medulux Health & Travel’ın sahibi Şebnem Akman Balta’dan geldi. Özellikle Bodrum’da turizmde yaşanan sıkıntılara değinen Şebnem Akman Balta, “İç piyasada yerli yerli misafirlerimizin Akdeniz havzasındaki diğer otelleri tercih etmelerine neden oluyor. Yani euronun yükselmesi, birim maliyetlerin artması, özellikle işçilik maliyetlerinin yüksek olması nedeniyle fiyatlarımızda ciddi bir artış olmuş ve iç piyasa bu artışlardan önemli ölçüde etkilenmiştir. İç pazarı yeniden kazanmak ve alıştığı tatil alışkanlığını kaybetmemek için misafirlerimizi kazanmak için fiyatlarda bir realizasyon yapmak gerekmektedir. Aksi takdirde 5 yıldızlı lüks oteller yerine 4 yıldızlı otellere veya airbnb’ye doğru gerçek bir akım olacaktır” dedi.

“TURİZM MERKEZLERİNDE AIRBNB YAPILMASINA İZİN VERİLMEYECEKTİR”

Günlük kiralamaların turizm sektörünü vurduğuna dikkat çeken Şebnem Akman Balta, “Airbnb’deki artışın önüne geçmek için günübirlik kiralamalarda ruhsatlandırmanın kontrol altına alınması ve hatta belki de turizm bölgelerinde verilmemesini sağlamak gerekiyor. . Aksi takdirde üst segment otellerde yaşanacak krizin 4 yıldızlı otellere de kayacağını düşünüyorum. Bu nedenle özellikle stratejik bir noktada bulunan turizm bölgelerinde airbnb konusunda daha dikkatli olmamız ve Bodrum’da fiyatların gerçekleşmesine ihtiyaç var” dedi.

“KRİZİN HIZLI ÇÖZÜLMESİ GEREKİYOR”

Dolar kurundaki ciddi yükseliş ve eurodaki yükseliş nedeniyle insanlar tercihlerini Yunanistan gibi bölgelere çevirdi. Ayrıca ülkemizde sarsıntıdan kaynaklanan bir güven sorunu var. Bu sorunların aşılabilmesi için hem ekonomideki afet bölgesi imajının ortadan kaldırılması hem de ekonomideki bu kriz yüzünün çözülmesi gerekmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu