Ekonomi

İngiltere’de işsizlik oranı 2023 sonu için %3,9’a revize edildi

Ulusal İstatistik Ofisi (ONS), Pazartesi günü İngiltere’deki işsizlik oranının kasım ayına kadar olan üç ayda daha önce bildirilenden önemli ölçüde düşük olduğunu gösteren güncellenmiş rakamlar yayınladı. Revize edilen oran, geçen ay açıklanan %4,2’lik deneysel rakamdan düşüşle %3,9 oldu.

İngiltere Merkez Bankası (BoE), ekonominin şu anda yaklaşık 16 yılın en yüksek seviyesi olan %5,25’te bulunan gösterge faiz oranında bir indirimi garanti edecek kadar soğuyup soğumadığına ilişkin değerlendirmesinin bir parçası olarak işgücü piyasasını yakından izliyor.

Ayrıca ONS, nüfusun işgücünde olmayan ve iş aramayan kısmını ölçen işgücüne katılmama oranında da artış olduğunu bildirdi. Bu oran daha önce bildirilen %20,8’den %21,9’a yükseldi.

En son bilgilerde istihdam oranları da düzeltildi ve yeniden ağırlıklandırılmış istihdam oranının ampirik verilerde bildirilen %75,8’den hafif bir düşüşle %75,0 olduğu tahmin ediliyor.

Bu yeni tahminler, ONS’nin İşgücü Anketini (LFS) yeniden ağırlıklandırmak için en son nüfus varsayımlarını uygulamasının sonucudur. ONS, COVID-19 salgınının ardından düşük provizyon oranları nedeniyle Ekim ayında resmi LFS verilerini yayınlamayı durdurdu; bunun yerine vergi kayıtlarından ve diğer bilgi kaynaklarından elde edilen ampirik iddialara güvendi.

ONS, bu yılın sonlarında daha doğru işgücü piyasası bilgileri sağlaması beklenen gelişmiş bir LFS anketini uygulamaya koyma planlarını duyurdu.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zeka desteğiyle oluşturulmuş, bir editör tarafından çevrilmiş ve incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şartlar ve Koşullarımıza bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu