Ekonomi

Karadeniz’den çıkarılan doğalgaz Türkiye’nin her yerinde kullanılacak.

ENERJİ ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Karadeniz’de keşfedilen ve karaya çıkarılan doğal gazın tüm Türkiye’de kullanılacağını belirterek, “Rabbimize ne kadar şükretsek azdır. Bu kolay olmadı, oldu. Ayrı bir olay, ancak 2,5 yıl gibi kısa bir sürede, karadan 170 metre yükseklikte, “Su seviyesinden 5 bin metre derinlikte 10 kuyu açtık. İnsanların inemeyeceği, çalışamayacağı derinliklerde robotlarla çalıştık. Boruları gemilerle döşeyip karaya çıkardık. İnşallah çok kısa sürede tüm ülkemiz bunları kullanacak” dedi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, seçim çalışmalarını AK Parti’den 1. milletvekili seçildiği Eskişehir’de yaptığı ziyaretlerle sürdürdü. Alpu ilçesine bağlı Ağaçhisar Mahallesi’ne giden Bakan Dönmez, burada kılınan yağmur ve şükran duasına katıldı. Mahalle girişinde muhtar ve mahalle halkı tarafından karşılanan Bakan Dönmez, duaya eşlik etti. Karadeniz’de keşfedilen doğalgazın karaya bağlı olduğunu hatırlatan Bakan Dönmez, gazı çıkarmanın kolay olmadığını söyledi.

Kısa bir süre sonra Karadeniz gazının tüm Türkiye’de kullanılacağını anlatan Bakan Dönmez, “Son yıllarda yerin altını görmek için çok çalışıyoruz, bakalım” dedi. Petrol varsa petrolü araştırıp hizmetinize sunacağız. Rabbim dualarınızı kabul etti. O da bize, “Siz de fiili bir namaz kılacaksınız. Kuyuları araştırıp, didik didik edeceksiniz” dedi. O gazı gölün 2200 metre altında bulduk. İki gün önce biliyorsunuz Sayın Cumhurbaşkanımızın huzurunda Zonguldak Filyos’ta gaz yakma ve devreye alma törenini gerçekleştirdik. Muhtemelen televizyonda izlemişsinizdir. Rabbimize ne kadar şükretsek azdır. Bu kolay değil, başka bir olaydı. 2,5 yıl gibi kısa bir sürede, karadan 170 kilometre açıkta, su seviyesinden 5 bin metre derinlikte tam 10 kuyu açtık. İnsanın inemeyeceği, çalışamayacağı derinlikte robotlarla çalıştık. Gemilerle boruları döşeyip karaya çıkardık. İnşallah çok kısa sürede tüm ülkemiz kullanacak. Bununla da yetinmedik Sayın Cumhurbaşkanı, ‘bu millet hasretle bekliyor. Evet keşif çok güzel bir keşif ama vatandaşlarımıza bayram hediyesi verelim’ dedi. Mutfakta ve sıcak su üretiminde kullanılan gazı 1 yıl süre ile vatandaşlarımızın hizmetine sunuyoruz. Bu da yetmez biliyorsunuz bir mottomuz var; Yarın değil, hemen şimdi. “Hızlı bir şekilde ve bir ay içinde tüm doğalgaz faturalarını silelim” dedi. Gazı 170 kilometre mesafeden araziye getirdik ve sisteme bağladık. Ancak buradaki belediyelerin 10 kilometre açıktan su getiremediğini duydum. Artık bu seçimleri atlatalım, önümüzde belediye seçimleri var. Belediyeleri bize verin, çeşmenizde su kesintisiz aksın inşallah.”

Bakan Dönmez, mahalledeki meydana gelerek 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı birlikte kutladığı çocuklara oyuncak dağıttı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu