Ekonomi

Levi Strauss maliyet kesintileri nedeniyle kâr görünümünü yükseltti

Levi Strauss & Co. yıllık kar tahminini güncelledi ve bu artışı son dönemde alınan maliyet tasarrufu önlemlerine ve kot ve denim ürünlerinde indirim uygulamalarının azaltılmasına bağladı. Şirket, küresel kurumsal işgücünü azaltmak ve bazı üst düzey liderlik rollerini ortadan kaldırmak da dahil olmak üzere operasyonlarını düzene sokmak için çeşitli girişimlerde bulundu.

Ayrıca, Levi’s Avrupa operasyonlarını konsolide etti ve Denizen markası ve Avrupa ayakkabı bölümü gibi düşük marjlı işlerden çıktı.

Giyim devi ilk çeyrek için 116 milyon dolarlık bir yeniden yapılandırma masrafı bildirdi. Bu ücrete rağmen Levi’s aynı dönemde 10,6 milyon dolar ya da hisse başına 3 sent zarar etti ki bu rakam bir önceki yıl elde ettiği 114,7 milyon dolar ya da hisse başına 29 sentlik kârla tam bir tezat oluşturuyor.

Levi’s Mali İşler Müdürü Harmit Singh, ABD tüketici pazarının istikrarına olan güvenini dile getirdi. Online ve şirkete ait mağazalar da dahil olmak üzere doğrudan tüketiciye satışlar sabit kur bazında %8 artarak bir önceki çeyreğe göre %10 artış gösterdi.

Yine de şirket için hala önemli bir gelir kaynağı olan ve Macy’s ve Kohl’s gibi perakendecilerin yanı sıra Walmart’ı da içeren toptan satış kanalları, sabit kur bazında %19’luk bir düşüş yaşadı ve bu düşüş 4. çeyrekteki %3’lük düşüşe kıyasla daha belirgin bir düşüş oldu.

Şirket, süregelen enflasyondan etkilenen tüketici harcamalarındaki değişimlere yanıt veriyor. Sonuç olarak, Levi’s stok tutma birimlerini (SKU) yaklaşık %15 oranında azaltmayı planlıyor ve daha bol kesim ve düşük, bol çeşitler gibi tüketicilerde yankı uyandıran ürünlere odaklanıyor.

Levi’s’ın brüt kar marjı ilk çeyrekte iyileşti ve bir önceki yılın aynı dönemine göre 240 baz puan artarak %55,8’den %58,2’ye yükseldi. Ancak San Francisco merkezli şirket yine de tüm yıl gelir artışının %1 ila %3 aralığında olmasını bekliyor.

Levi’s 2024 yılının tamamı için hisse başına 1,17 ila 1,27 dolar arasında düzeltilmiş kâr beklerken, bu rakam bir önceki tahmin olan 1,15 ila 1,25 dolardan daha yüksek. Bu güncelleme, analistlerin hisse başına 1,21 dolar kâr olarak belirlenen beklentilerini aşıyor.

Şirketin net geliri 25 Şubat’ta sona eren çeyrekte yaklaşık %7,8 düşüşle 1,56 milyar dolar olurken, 1,55 milyar dolar olan tahminleri hafifçe aştı.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu