Haber

Selahattin Demirtaş: DEM Partisi kimsenin destekçisi değil

Eşi Başak Demirtaş’ın DEM Parti’den İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne adaylığı gündeme gelen Selahattin Demirtaş, kendisini cezaevinde ziyaret eden DEM Partisi Ağrı Milletvekili Sırrı Sakık ile yerel seçimleri anlattı.

Medyascope’tan Ferit Aslan’ın haberine göre;Demirtaş, Sakık’a, DEM Partisi’nin yerel seçimlere organize bir şekilde hazırlanması gerektiğini ve son genel seçimde yaşanan kayıpların telafi edilmesi gerektiğini belirterek, “DEM Parti kimsenin desteği değildir.” dedi.

Sakık, Edirne Cezaevi ziyaretinin ardından yaptığı açıklamalarda, Demirtaş’la görüşmesini ve DEM Partisi’nin büyükşehirlerde kendi adaylarıyla seçime girmesini değerlendirdi. Demirtaş’ın babasına başsağlığı dileklerini ileten Sakık, Demirtaş’la yaptığı görüşmeyi de anlattı.

Sakık, DEM Partisi’nin büyükşehirlerde kendi adaylarını göstermesi gerektiğini belirterek, “Kişisel kanaatimce iki seçimde CHP’nin adaylarına oy verdik ama karşıt partiye karşı bir iki zayıf tepki dışında güçlü bir destek alamadık. -Bize karşı demokratik saldırılar.”

Tabanın bu konuda ciddi tepki gösterdiğini belirten Sakık, “Biz onlarla herhangi bir protokol imzalamadık ve bir beklentimiz de yoktu, sadece demokrasi talebinde bulunduk.”

‘İMAMOĞLU’NUN KAYBI BİZİM SORUNUMUZ DEĞİL’

Sakık, seçime kendi adaylarıyla gireceklerini söylediklerinde bazı kişilerin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun seçimi kaybedeceği gerekçesiyle bu karara tepki gösterdiğini hatırlatarak, şöyle konuştu:

“Şimdi seçime kendi adaylarımızla gireceğiz diyoruz, ‘İmamoğlu kaybedecek’ diyorlar. Bu bizim sorunumuz değil. “Bizim için önemli olan benzer iki bloğun kaybedip kazanması değil, demokratik siyasetin üçüncü yol siyaseti olarak gelişmesidir.”

Sakık, geçmişte CHP’ye verdikleri destekten dolayı hayal kırıklığına uğradıklarını, CHP’nin özellikle İstanbul ve Ankara’da belediyelerin etrafında milliyetçi ve Kürt karşıtı kesimleri topladığını gördüklerini ifade etti. CHP’nin seçimi kazanmasına rağmen belediyelerde Kürtlere hak tanımadığını, belediyelerin İYİ Parti ve MHP’nin “arka bahçesi” haline geldiğini söyledi.

(HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu