Haber

Sırbistan Cumhurbaşkanı Vucic, Kosova ile diyalog için Brüksel’e gidiyor

Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic, “Çarşamba veya perşembe günü Brüksel’e gidiyoruz, bu bizim için bir zorunluluktur. Sorunları çözmenin tek yolunun diyalog olduğunu düşünüyoruz. Sorunlar birikti.” söz konusu.

Sırp lider Vucic, başkent Belgrad’da millete hitaben yaptığı konuşmada Sırbistan-Kosova ilişkilerine ilişkin değerlendirmede bulundu.

Brüksel’de Kosovalı yetkililerle görüşeceklerini belirten Vucic, “Çarşamba veya perşembe günü Brüksel’e gidiyoruz, bu bizim için bir zorunluluktur. Sorunları çözmenin tek yolunun diyalog olduğunu düşünüyoruz. Sorunlar birikti. ” dedi.

Vucic, geçtiğimiz günlerde Sırbistan Ulusal Meclisi’nde muhalefet milletvekillerinin düzenlediği “erken seçim” talebiyle gösteriye de değinerek, hükümet yetkilileriyle görüştüğünü ve en kısa sürede erken seçim için açıklama yapacaklarını belirtti.

Sırbistan Ulusal Meclisi’nin 5 ve 6 Ağustos’ta gerçekleştirdiği oturumunda, 2023 bütçesinin yeniden dengelenmesi, emekli maaşlarının artırılması ve yeni doğum yapan kadınlara yardımın da aralarında bulunduğu 25 konunun görüşülmesi bekleniyordu. “Sistemin başarısız olmadığına inandırılmaya çalışıldığı” gerekçesiyle protesto edildi, muhalifler ise erken seçim talebinde bulundu.

Sırbistan’da silahlı saldırı

Başkent Belgrad’daki Vladislav Ribnikar İlköğretim Okulu’nda 14 yaşındaki KK, 3 Mayıs’ta güvenlik görevlilerine ve öğrencilere ateş açtı. Saldırı sonucunda 9’u çocuk ve 1’i güvenlik görevlisi olmak üzere 10 kişi hayatını kaybederken, 5’i çocuk ve 1’i öğretmen olmak üzere 6 kişi de yaralandı.

Başkentteki okul saldırısından iki gün sonra 21 yaşındaki UB, Dubona’nın Mladenovac köyünde hareket halindeki bir araçtan otomatik tüfekle rastgele ateş açarak 8 kişiyi öldürdü.

Sırbistan’da muhalefetin çağrısı üzerine 18 kişinin ölümüyle sonuçlanan silahlı saldırıların ardından 10 Mayıs’tan bu yana yaklaşık 4 aydır makul aralıklarla binlerce kişinin katılımıyla gösteriler yapılıyor.

Öte yandan, Avrupa Birliği’nin arabuluculuğunda 2011 yılında başlatılan Belgrad-Priştine Diyalog Süreci kapsamında, bağlantıların normalleşmesi ve sonuçta iki ülkenin uzlaşması için ortak bir yol bulunması yönünde çalışmalar yapılıyor. birbirinizi tanıyın.

cumraajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
bostancı evden eve nakliyat
Başa dön tuşu