Haber

Son Dakika Haberi: CHP’nin kurultay günü! İlhan Cihaner başkanlık yarışından son anda çekildi

Şu ana kadar 7 genel liderin görev yaptığı CHP’de 1368 kongre delegesi yeni lideri belirlemek için sandık başında. Genel başkanlık için Kemal Kılıçdaroğlu, CHP Grup Başkanı Özgür Özel Eski Başbakan Örsan Kunter Öymen yarışıyor. Eski milletvekili İlhan Cihaner ise son anda yarıştan çekildi.

BAŞKAN SEÇİMİ BUGÜN YAPILACAK

100’üncü yılını kutlayan CHP, bugüne kadar 19’u olağanüstü olmak üzere 56 kongre gerçekleştirdi. CHP’nin 38. Olağan Kurultayı “İkinci yüzyılda demokrasi ve birlik kurultayı” sloganıyla bugün ve yarın Ankara’da yapılacak. Spor Salonu’nda gerçekleştirilecek. Divan başkanlığını Ekrem İmamoğlu’nun üstleneceği kongrenin ilk gününde genel başkan seçimi, ikinci gününde ise Parti Meclisi (PM) ve Yüksek Disiplin Kurulu (YDK) seçimi yapılacak. .

GENEL BAŞKAN ADAYI OLMAK İÇİN 65 DELEYENİN İMZASI GEREKLİ

Yeni lider ve Başbakan üyelerini belirleyecek 1368 kongre delegesi kongre için imza atmaya başladı. CHP Genel Başkanı adayı olabilmek için 65 delegenin, Parti Meclisi üyeliğine aday olabilmek için ise 10 delegenin imzası gerekiyor. Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nun delegeler tarafından yeniden aday gösterilmesi beklenirken, Manisa Milletvekili Özgür Özel’in aday olmak için yeterli sayıya ulaşması bekleniyor.

“DEMOKRASİ VE BİRLİK KONGRESİ”

CHP kurultayının sloganı “İkinci Yüzyılda Demokrasi ve Birlik Kongresi” olarak belirlendi. Kongrede adaylar arasında uzlaşma sağlanması halinde Başbakan seçimlerinin “blok liste” ve “fermuar” usulüyle yapılması bekleniyor. Fermuar yönteminin belirlenmesi halinde PM’ye bir kadın ve bir erkek üye girecek.

CİHANER: GELİŞMEYEN BİR ÇEVRE OLUŞTU

Kongrede; Kemal Kılıçdaroğlu, CHP Küme Lideri Özgür Özel ve eski Başbakan Örsan Kunter Öymen, CHP Genel Başkanlığı için yarışıyor; Eski milletvekili İlhan Cihaner son anda adaylığından çekildi. Kararıyla gündem yaratan Cihaner, “Çirkin bir ortam yaratıldı, bu antidemokratik yarışın parçası olmayı reddediyoruz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ankara evden eve nakliyat
bostancı evden eve nakliyat
Başa dön tuşu