Ekonomi

Suudi Arabistanlı STC Grubu Telefonica’nın yüzde 9,9’unu satın aldı

Suudi Arabistanlı telekomünikasyon şirketi STC Group, Madrid merkezli çok uluslu İspanyol telekomünikasyon şirketi Telefonica’nın yüzde 9,9’unu 2 milyar 100 milyon euro karşılığında satın alarak en büyük hissedar oldu.

Telefonica’dan yapılan yazılı açıklamada, şirketin sermayesinin yüzde 4,9’unu temsil eden hisselerin ve diğer yüzde 5’ini temsil eden finansal araçların 2,1 milyar euro karşılığında STC Grup tarafından satın alındığı bildirildi.

STC Grup İcra Kurulu Başkanı Alwetaid, Telefonica’da kontrol veya çoğunluk hissesi satın alma niyetlerinin olmadığını belirterek şunları ekledi: “Bu operasyon, sağlam bilançomuzu kullanmamıza olanak tanıyan temettü politikamızı sürdürmek için büyük bir yatırım ve fırsattır. ve varlıklarımızı koruyun.” söz konusu.

Suudi telekomünikasyon şirketinin faaliyete geçmesinden önce Telefonica’nın ana hissedarı yüzde 4,87 hisseyle BBVA idi, onu ABD fonları BlackRock (%4,48) ve Caixabank (%3,5) takip ediyordu.

STC, gerekli izinlerin alınmasının ardından finansal araçların fiziki tasfiyesi yoluyla Telefonica’daki yüzde 5’lik oy hakkını elde edecek.

Suudi Arabistan Borsası’nda 49,2 milyar euro piyasa değeriyle işlem gören, telekomünikasyon sektöründe Orta Doğu’nun lideri olarak bilinen STC Group’un, Bulgaristan, Hırvatistan ve Slovenya’da da yatırımları bulunuyor.

haber-kabaduz.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

bostancı evden eve nakliyat
Başa dön tuşu