Ekonomi

Türk mobilyasına ABD’den yoğun ilgi

Türkiye mobilya, kağıt ve orman ürünlerinin mayıs ayı ihracatı yüzde 1,5’lik artışla 740 milyon olurken, AKAMİB’in ihracatı ise yüzde 7’lik artışla yaklaşık 84 milyon dolara ulaştı. Sektörün Türkiye geneli ve Akdeniz’den yaptığı ihracatta ana pazarlarda önemli artışlar sağlanırken, hedef pazar ABD’de ise rekor büyümeler dikkat çekti. Mayıs ayında Türkiye genelinden ABD’ye yapılan ihracat yüzde 32, AKAMİB’den yapılan ihracat ise yüzde 66 arttı.

İhracat siparişlerindeki artışa dikkat çeken AKAMİB Başkanı Onur Kılıçer, “İhracat talebinin canlandığı ortamda değer bazında aynı seviyede değiliz. Firmalarımız rekabet edebilmek için fiyat düşürmek zorunda kalıyor. Amacımız, ülke ekonomimize daha fazla katkı sunmak. Bunun için kurun da ihracatçıları desteklemesi lazım. Kurun artan girdi maliyetlerini karşılayacak seviyede olması gerekiyor. Ekonomi yönetimimizden ihracatçıları rekabetçi seviyeye getirecek adımlar bekliyoruz” dedi.

Ana pazarlarda rekor artışlar kaydedildi

Sektörün mayıs ayında Türkiye genelinden yaptığı ihracatta en başarılı pazar 104,6 milyon dolarla Irak oldu. Irak’ı, Birleşik Krallık ve ABD izledi. İlk 10 pazarın 8’inde büyüme kaydedilirken 7 ülkeye yapılan ihracatın çift haneli artması dikkat çekti. ABD’ye ihracatın yüzde 32 arttığı tabloda; Birleşik Krallık, Fas, Libya, Gürcistan, Romanya ve Fransa çift haneli büyüme sağlanan ülkeler oldu.

AKAMİB’in mayıs ayı ihracatında da Irak ilk sırada yer aldı. 19,6 milyon dolar ihracat yapılan Irak’ı sırasıyla; Libya, Almanya, Romanya ve Fransa takip etti. İlk 10 pazarın 9’unda artış yakalanırken, Suudi Arabistan’a yapılan ihracat yüzde 170, Libya’ya yüzde 109 artarak üç haneli büyüme gösterdi. Hedef pazarlardan ABD’ye yüzde 66’lık ihracat artışı da dikkat çekti. AKAMİB Başkanı Onur Kılıçer, mayıs ayı ihracatının bir önceki aya göre daha pozitif olduğunu ve sektöre yılın geri kalan ayları için ümit verdiğini belirtti. Miktar bazındaki artışlarının yıl başından bu yana devam ettiğini söyleyen Kılıçer, şunları söyledi: “Mayıs ayında da sektörümüzün Türkiye geneli ihracatı miktar bazında yüzde 10 arttı. AKAMİB’in miktar bazındaki ihracatı ise yüzde 18’lik artış kaydetti. Miktardaki bu artışlar ürünlerimize olan talebi ortaya koyuyor ancak değer bazında henüz istediğimiz seviyelerde değiliz.”

Firmaların, rakip ülkelerle rekabet edebilmek için fiyat düşürmek zorunda kaldığını kaydeden Kılıçer, bu durumun değer bazındaki ihracatını düşürdüğünü belirtti. Onur Kılıçer sözlerine şöyle devam etti: “Sektör olarak ihracat talebinin canlandığı ortamda, değer olarak da ülke ekonomimize katkı sunmak istiyoruz. Bunun için kurun da ihracatçıları desteklemesi lazım. Daha önce ifade ettiğimiz gibi, kurun artan girdi maliyetlerini karşılayacak seviyede olması gerekiyor. Yani, enflasyon oranına paralel bir kur seviyesi, ihracatçıları rakipleriyle rekabet edebilecek düzeye getirecektir. Bu noktada ekonomi yönetimimizden ihracatçıları rekabetçi seviyeye getirecek adımlar bekliyoruz.”

AKAMİB’ten yüzde 4,7 artış

Türkiye, mayıs ayında yüzde 11,4 artışla 24,1 milyar dolara ulaşarak tüm zamanların aylık ihracat rekoruna imza attı. Bu ayda Türkiye mobilya, kağıt ve orman ürünleri ihracatı 2023 yılının eş değer ayına kıyasla yüzde 1,5 artışla 739 milyon 961 bin dolar oldu. Akdeniz Mobilya, Kağıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği (AKAMİB) ise mayıs ayı ihracatında yüzde 7 artışla 83 milyon 618 bin dolara ulaştı. Yılın ilk beş ayında Türkiye geneli sektör ihracatı yüzde 1,7 azalışla 3 milyar 256 milyon 937 bin dolar olurken, AKAMİB ise bu dönemde yüzde 4,7 artış ile 367 milyon 997 bin dolar ihracat geliri elde etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu