Yaşam

Uzmanlar Köpek Sahiplerini Sokaktaki Su Birikintilerine Karşı Uyardı

Evcil hayvanınızın ölümcül riske karşı köpek sahiplerine acil durum uyarısı yapıldı. Daha fazlası içeriğimizde…

Evcil hayvanınızın su birikintisine maruz kalmasının ölümcül riskine karşı köpek sahiplerine acil bir uyarı yapıldı: ‘Etrafa sıçrayan sular onları öldürebilir’.

Evcil hayvanlar için su birikintilerinin ölümcül riskine karşı köpek sahiplerine acil bir uyarı yapıldı.

Çoğu köpek suya atlamak için her fırsatı değerlendirse de bu durum onların sağlığı açısından tehlikeli olabilir. Pet MD, bunun durgun suda birikebilecek potansiyel olarak zararlı bakteri ve toksinlerden kaynaklandığı konusunda uyarıyor.

Su birikintilerinde bulunan en yaygın bakteri, önemli sonuçlara yol açabilen ve kronik böbrek veya karaciğer hastalığı gibi semptomlara neden olabilen leptospirozdur. Tedavi edilmezse hastalık ölümcül olabilir.

Köpeklere zararlı mikroskobik bakterilerden biri de Giardia’dır.

Parazit evcil hayvanların bağırsaklarına saldırır ve şiddetli ishale neden olabilir. Semptomlar kusma, dramatik kilo kaybı ve mide bulantısını içerebilir. Giardia tedavi edilmezse köpekler uzun süreli hastalıklara maruz kalabilir ve hatta ölebilir.

Uzmanlar ayrıca böcek ilacı ve antifriz gibi diğer toksinlerin su birikintilerine girebileceği konusunda da uyarıyor.

Köpek sahiplerine, son yağmur fırtınalarının ardından evcil hayvanlarını su birikintilerinden uzak tutmaları, böylece kirli suda yürüme riskini ortadan kaldırmaları yönünde çağrıda bulunuyor.

Ayrıca köpek sahiplerine, köpekleri için yağmur botu kullanmalarını ve dışarıda yürüdükten sonra eve gelir gelmez patilerini yıkamalarını tavsiye etti.

Bu uyarı, köpek sahiplerinin evcil hayvanlarıyla birebir yatak paylaşmanın riskleri konusunda uyarılmasının ardından geldi.

Peki siz hayvanseverler bu konuda ne gibi önlemler almayı düşünüyorsunuz?

Yorumlarda buluşalım!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu