Ekonomi

Akaryakıt fiyatları bir kez daha değişti! Motorine bu kez indirimli

Petrol fiyatlarındaki ve dolar kurundaki değişimlere bağlı olarak akaryakıt fiyatlarındaki oynaklık devam ediyor. Akaryakıt fiyatları son 2 haftada 7 kez değişti. Bu gece yarısından itibaren mazotun litresi 69 kuruş düştü.

MOTORUN LİTRESİ KAÇ LİRA OLDU?

İndirimin ardından Ankara’da mazotun litresi 22 liraya, 97 kuruşa, 23 liradan 22 kuruşa, 23 liradan 14 kuruşa geriledi.

FİYAT HER ZAMAN DEĞİŞİR

1 lira 23 Kasım’da akaryakıtta 16 kuruş indirim, benzinde 55 kuruş indirim, motorinde 95 kuruş indirim, 25 Kasım’da benzinde 45 kuruş indirim, 29 Kasım’da motorinde 82 kuruş indirim, 30 Kasım’da motorinde 58 kuruş indirim, 3 Aralık Motorine 1 lira 16 kuruş zam geldi.

AKARYAKIT FİYATLARI NASIL HESAPLANIR?

Türkiye’de akaryakıt ve motorin fiyatları hesaplanırken; Gümrüksüz rafineri fiyatına ÖTV ve EPDK paylarının eklenmesi ile KDV hariç Rafineri satış fiyatı bulunmaktadır. Gümrüksüz Rafineri Fiyatı hesaplanırken, Akdeniz-İtalyan piyasasında yayınlanan günlük CIF Akdeniz eser fiyatları ve günlük dolar kuru takip edilerek, gümrüksüz rafineri tavan satış fiyatı ile bariz bir fiyat değişim farkı elde edilir.

EPGİS FİYAT DEĞİŞİKLİKLERİNİ DUYURMAMA KARARI ALMIŞTIR.

EPDK’nın fiyat değişikliklerini açıklayan tek sendika olan EPGİS hakkında suç duyurusunda bulunmasının ardından sendika, akaryakıt fiyat değişikliklerini dava süreci sonuçlanana kadar vatandaşlarla paylaşmayacağını açıkladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu