Haber

Çin Devlet Başkanı Xi, ABD ile İlişkileri Geliştirmek İçin İnsanlar Arası Etkileşimlere Vurgu Yaptı

Çin Devlet Başkanı Xi, son dönemde jeopolitik rekabetin neden olduğu gerilimlerin arttığı ABD ile ilişkileri geliştirmek için kişilerarası etkileşimlerin ve yerel iş birliğinin önemine vurgu yaptı.

Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre Xi, Çin’i ziyaret eden ABD’nin Kaliforniya Valisi Gavin Newsom’u kabul etti.

Toplantıda Xi, ilişkilerin gelişmesi için tüm tarafların güç birliği yapması gerektiğini belirterek, “Çin-ABD ilişkileri insana dayalıdır, umut insanların bir araya gelmesindedir. Gelecek gençlerdir, onların can damarı yereldir. Inter -İnsan etkileşimleri ve yerel işbirliği ilişkiler için hayati öneme sahiptir.” dedi.

Çin ve ABD’nin dünyanın en büyük iki ekonomisi olduğuna, toplam gayri safi yurt içi hasılalarının dünya ekonomisinin 1/3’ünü, toplam nüfuslarının dünya nüfusunun 1/4’ünü, ikili ticaret hacminin ise 1/5’ini oluşturduğuna dikkat çeken Dr. dünya ticaretinin. Xi, iki ülkenin çıkarlarının birbiriyle bağlantılı olduğunun altını çizdi.

Xi, Çin’in ABD’ye yönelik politikasında karşılıklı saygı, barış içinde bir arada yaşama ve kazan-kazan işbirliği ilkelerine her zaman sadık kaldığını belirterek, ABD’nin Çin ile aynı yönde çalışmasını umduklarını ifade etti.

Yeşil kalkınma ve iklim değişikliği alanlarında iki ülkenin büyük işbirliği potansiyeline sahip olduğuna işaret eden Xi, bu alanlardaki işbirliğinin güçlendirilmesinin Çin-ABD ilişkilerinin geliştirilmesinde yeni bir başarı öyküsü olabileceğini kaydetti.

“Kaliforniya, Çin’in uzun vadeli ve güvenilir ortağı olmaya hazır”

Kaliforniya Valisi Newsom da Çin’in son birkaç on yılda kalkınma konusunda büyük başarı elde ettiğini ve bunun özellikle yeni enerji alanında son dönemde görüldüğünü ifade etti.

Dünyada Çin-ABD ilişkilerinden daha önemli bir ilişki olmadığını belirten Newsom, “Çin ile ilişkiler ABD’nin geleceğini ve ABD halkının memnuniyetini yakından ilgilendiriyor.” dedi.

Newsom, yerel iş birliğinin ABD-Çin ilişkilerinin önemli bir parçası olduğunun altını çizerek, Çinlilerin tarihsel olarak Kaliforniya eyaletinin inşasına önemli katkılar sağladığını ve devletin iki ülke arasındaki iş birliği için bir köprü görevi gördüğünü vurguladı.

İlişkilerin geliştirilmesi konusunda Başkan Xi’nin ifade ettiği ilkelere katıldığını belirten Newsom, “Aynı ruhla Kaliforniya’nın Çin ile etkileşimini güçlendirmek, iklim değişikliği ve yeni enerji gibi alanlarda iş birliğini artırmak istiyoruz. Kaliforniya Çin’i istiyor.” uzun vadeli, istikrarlı ve güvenilir bir ilişkiye sahip olmak.” Partneriniz olmaya hazırım.” dedi.

7 günlük bir ziyaret için Çin’de bulunan Vali Newsom, Hong Kong Özel İdari Bölgesi ve Guangdong’daki temaslarının ardından başkent Pekin’e geldi.

Newsom, Xi ile görüşmesi öncesinde Başkan Han Ching ve Dışişleri Bakanı Wang Yi ile görüştü.

ABD-Çin ilişkilerinde diyalog arayışı

Newsom’un ziyareti, ABD-Çin ilişkilerinde jeopolitik ve ekonomik rekabetin ve gerilimlerin arttığı, ilişkilerde diyalog arayışlarının arttığı bir döneme denk geldi.

Şubat ayında Çin’e ait bir yüksek irtifa balonunun ABD hava sahasına girmesi nedeniyle yaşanan kriz nedeniyle durma noktasına gelen Washington-Pekin ilişkilerinde son dönemde üst düzey temasların yoğunlaştığı görülüyor.

Dışişleri Bakanı Antony Blinken’in Haziran ayında balon krizi nedeniyle iptal ettiği Çin ziyaretinin ardından, Temmuz ayında ABD Hazine Bakanı Janet Yellen ve İklim Değişikliği Özel Temsilcisi John Kerry, Ağustos ayında ise Ticaret Bakanı Gina Raimondo ülkeyi ziyaret etti. .

ABD Senatosu Çoğunluk Başkanı Senatör Chuck Schumer liderliğindeki bir grup senatör de bu ayın başında Çin’i ziyaret etti ve Başkan Xi Jinping tarafından kabul edildi.

Öte yandan Dışişleri Bakanı Wang Yi, yarın üç günlüğüne ABD’ye gidecek.

Başkan Xi’nin kasım ayında ABD’nin San Francisco kentinde düzenlenecek Asya Pasifik Ekonomik İşbirliği (APEC) Zirvesi’ne katılması ve burada Başkan Joe Biden ile görüşmesi bekleniyor. Bakan Wang’ın ziyaretinde Xi’nin zirveye katılımı ve Biden’la olası görüşmesine ilişkin detayların ele alınması bekleniyor.

Biden ve Xi, en son Kasım 2022’de Endonezya’nın Bali Adası’nda düzenlenen G20 Zirvesi’nde yüz yüze görüşmüştü. Biden, bu yıl Hindistan’ın başkenti Yeni Delhi’deki G20 Zirvesi’ne katılırken, Çin lideri katılmadı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu